SEARA DUHOVNICEASCA

Viața parohiei Decembrie 20, 2013

Dam slava Bunului Dumnezeu ca a ingaduit sa ne bucuram impreuna, preoti si credinciosi, de o frumoasa seara duhovniceasca. Am savarsit Sfantul Maslu de obste la parohia noastra in sobor de zece preoti, in mare parte componenti ai Cercului Pastoral Misionar Cuvioasa Teodora de la Sihla. Bucuria ne-a fost cu atat mai mare avand in vedere ca "Taina cea din veac ascunsa si de ingeri nestiuta", adica Nasterea Domnului nostru Iisus Hristosne va umple peste cateva zile casele si sufletele cu Cereasca Binecuvantare. Socotim slujba din aceasta seara ca un prilej de pregatire pentru a primi Darul cel Ceresc care ni se pregateste si in acest an. Multumesc colegilor preoti ca ne- au sporit bucuria prin prezenta sfintiilor lor. De asemenea, multumesc credinciosilor pentru ca "partea cea buna si-au ales, care nu se va lua de la ei ". Doresc tuturor sarbatori linistite si binecuvantate iar pentru anul viitor, sanatate, spor si impliniri duhovnicesti!

La multi ani !

Cu frateasca dragoste,

Preot paroh Stefan Diacu.