Seară duhovnicească.

Viața parohiei Noiembrie 21, 2012

Bucuria slujirii Sfintei Liturghii, astăzi , în ziua intrării Maicii Domnului în Biserică, a fost întregită de o seară duhovnicească deosebită. Mulți credincioși din parohia noastră au participat în prag de seară la o întâlnire de suflet prilejuită de dorința de a viziona pe ecran mare imagini de la Locurile Sfinte atât de dragi nouă și imagini cu Mânăstiri din Sfântul Munte Athos. A rânduit Bunul Dumnezeu ca, subsemnatul, pr. paroh Ștefan Diacu  să particip în acest an la două pelerinaje ziditoare de suflet: La Sfântul Munte Athos și la Locurile Sfinte. Am adus cu mine pe suport electronic frumusețea locurilor vizitate și m am gâdit ca din bucuria mea să împărtășesc și credincioșilor pe care îi păstoresc. Drept urmare , i- am invitat la o seară duhovnicească, prima de acest fel și am rămas surprins că au răspuns invitației în număr foarte mare. Timp de aproape două ore, în Sfânta Biserică, am vizionat imagini și am venit și cu completările corespunzătoare. I- am simțit interesați și bucuroși că măcar prin intermediul imaginilor „au ajuns ”și ei la Locurile Sfinte. Am avut alături de noi și pe părintele protopop Valentin Tofan și doamna preoteasă Daniela Tofan, care ne-au sprijinit în acțiunea noastră, drept pentru care le mulțumesc în mod deosebit. După vizionare ne-am retras în pridvorul Sfintei Biserici , am gustat câte o prăjiturică și am comentat pe marginea celor vizionate. Nu le- am promis nimic credincioșilor dar bucuria lor m-a făcut să-mi propun organizarea și altor seri duhovniceși de acest fel.

Să ne ajute bunul Dumnezeu !