Colectă pentru cei aflaţi în suferinţă şi bătrâni bolnavi

Viața parohiei Noiembrie 28, 2012

Iubiţi credincioşi,

În prima Duminică a postului Naşterii Domnului am citit în Sfânta Biserică, după Sfânta Liturghie Pastorala trimisă nouă şi in toată Patriarhia Română de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Urmare a faptului că anul 2012 este anul Omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor, am aflat din pastorală frumoase învăţături şi îndemnuri legate de activitatea social filantropică desfăşurată în şi prin biserica noastră ortodoxă strămoşească. Am luat cunoştinţă, de asemenea şi de instituţiile social filantropice caritative ce funcţionează pe lângă multe biserici şi mânăstiri din cuprinsul Patriarhiei Române. Pentru că suntem în postul Naşterii Domnului şi ne pregătim de primirea în sufletele noastre a Prunculi Iisus, suntem îndemnaţi să aducem un dram de bucurie şi acolo unde este suferinţă, neputinţă sau lipsă. Urmând îndemnului Sfântului Sinod, ne- am gândit ca in zilele ce ne-au mai rămas până la Crăciun să organizăm o colectă de bani, alimente, haine sau medicamente spre a le distribui celor aflati in neputinţă sau suferinţă. Am hotărât ca la fiecare sfârşit de săptămână( vineri, sâmbătă şi duminică) care dintre credincioşi doresc, să aducă la Sf. Biserică daruri constând în cele mai sus amintite (în cazul alimentelor să nu fie perisabile). În ziua de luni, cu membrii consiliului parohial vom constata rezultatul colectei şi vom purcede la distribuirea în parohie a bunurilor colectate. Vă rugăm pe dumneavoastră,  credincioşii ca să identificaţi persoanele care pot fi ajutate, să ne comunicaţi şi noi să acţionăm în consecinţă. Aşa dorim să procedăm la fiecare sfârşit de săptămână, până la Crăciun. Nu este prima dată când organizăm asemenea acţiuni şi nădăjduim că şi de data aceasta veţi fi receptivi şi prin bunăvoinţa dumneavoastră vom aduce un licăr de bucurie, cum spuneam la început, acolo unde este nevoie, acolo unde este suferinţă, neputinţă sau lipsă.

Aşa să ne ajute Bunul Dumnezeu!

Preot paroh Ştefan Diacu