Sfâtul Ierarh Nicolae, chipul blândețelor.

Viața parohiei Decembrie 6, 2012

Iubiți credincioși,

Sfântul Ierarh Nicolae, îndreptător credinței și chip blândețelor, pe care-l sărbătorim astăzi, a adus un strop de bucurie în sufletele unor credincioși din parohia noastră. Acest lucru a fost posibil datorită faptului că rugămintea noastră și îndemnul de a face o colectă de bunuri la sfânta biserică s-a concretizat într- o serie de bunuri (alimente neperisabile) carea astăzi, după Sfânta Liturghie au fost oferite unor persoane din parohia noastră, bătrâni, bolnavi sau cu alte probleme. În numele celor care s-au bucurat de darurile primite vă mulțumim și rugăm pe Bunul și Milostivul Dumnezeu să vă întoarcă întreit darul oferit. De asemenea vreau să vă informez că duminica trecută la Sfânta Liturghie, prin bunăvoința dumneavoastră, a celor care ați fost prezenți, s-a adunat la Cutia Milei suma de 250 lei care astăzi a fost inmânață familiei Miftode din parohia noastră. Această familie trece printr-o grea încercare având internată în spital o fetiță de numai opt anișori care suferă de o boală foarte gravă. Tratamentul este mult mai costisitor față de ce am reușit noi să facem și rog pe această cale dacă cineva citește acest articol și crede că poate sprijini mai substanțial acest caz dureros, să ia legatura cu noi, conducerea parohiei.

Vă reamintim că vom continua colectarea de bunuri la sfânta biserică pe toată perioada postului Nașterii Domnului și pe măsură ce se strânge câte ceva, le distribuim în parohie, cum spuneam mai sus, la persoane în vârstă, bolnave, familii cu mulți copii sau cu altfel de probleme.

Bunul Dumnezeu să ne ajute  să fim următori Sfântului Ierarh Nicolae în bunătate, blândețe și milostivire.

Cu dragoste frățească, preot paroh Ștefan Diacu.