SEARĂ DE RUGĂCIUNE

Viața parohiei Decembrie 7, 2012

Iubiți credincioși,

Astăzi, 7 decembrie ,în ziua în care am sărbătorit pe ”Sfântulița”  noastră de la Curtea de Argeș, Cuvioasa Filofteia, ne-a învrednicit Bunul Dumnezeu de o seară de rugăciune deosebită. De câțiva ani, a devenit o tradiție ca în fiecare miercuri și vineri din posturile mari,să ne adunăm la săvârșirea Sfântului Maslu, pe rând ,la fiecare parohie din Cercul Misionar Dumbrava Roșie. De data aceasta am avut bucuria duhovnicescă de a săvârși Taina Sfântului Maslu, aici în bisericuța noastră încărcată de ani, laolaltă cu preoții din parohiile învecinate. S-a săvârșit mai întâi slujba Aghiazma Mică iar apoi Taina Sfântului Maslu. Ne-a sporit bucuria prezența în mijlocul nostru a părintelui Protopop Valentin Tofan . De asemenea, ni s-au alăturat la rugăciune și credincioși din parohiile învecinate,  La sfârșitul slujbei a urmat un cuvânt scurt de învățătură, s-au împărțit iconițe și am participat împreună la o mică agapă frățească. Miercuri,12 Decembrie, de ziua Sfântului Spiridon, Taina Sfântului Maslu se va oficia la parohia Izvoare, la colegul și prietenul nostru părintele Romeo Leonte.

Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu.

Preot paroh Ștefan Diacu.