Rugăciune la cumpăna dintre ani

Viața parohiei Ianuarie 1, 2013

Dăm slavă Bunului Dumnezeu că ne-a învrednicit şi în acest an să săvârşim rugăciunea de mulţumire la cumpăna dintre ani. Am mulţumit prin rugăciune Domnului pentru binefacerile primite în anul care a trecut şi ne-am rugat ca în anul care abia a început să ne dăruiască sănătate, lungime de zile şi întru toate bună sporire. La sfârşit a urmat un scurt cuvânt de învăţătură. Cei prezenţi au primit câte o iconiţă cu chipul Sfântului Vasile cel Mare a cărui sfântă pomenire o prăznuim cu mare bucurie la fiecare început de an.

Afară, în faţa Sfintei Biserici s-au făcut urături, s-a cântat pluguşorul şi toţi cei prezenţi am închinat câte un pahar de şampanie.

Mulţumim Domnului pentru acest minunat şi emoţionant moment de rugăciune de la miezul nopţii, cum spuneam, la cumpăna dintre ani.

Preot paroh Ştefan Diacu